Sodba Vrhovnega sodišča RS
Pozdravljeni kolegice in kolegi,
povod za današnji prispevek je nedavna sodba Vrhovnega sodišča RS v skoraj tri leta trajajočem sodnem postopku, ki se nanaša na nezakonito odpoved pogodbe o zaposlitvi, ki jo je s strani svojega delodajalca (Dolenjske lekarne Novo mesto, p.o.) prejel naš kolega, sicer tudi naš sindikalni zaupnik ter predstavnik delavcev v svetu zavoda. V sodnem postopku sta tako prvo kot tudi drugostopenjsko sodišče pritrdili našim trditvam o nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi, Vrhovno sodišče pa je soglasno pritrdilo tudi našemu zahtevku, da mora delodajalec kolega zaposliti nazaj. Pomembna okoliščina te sodbe je tako dejstvo, da se je naš kolega po skoraj treh letih lahko vrnil na svoje staro delovno mesto.
Ta sodba, ki je pomembna za vse zaposlene, še dodatno utrjuje dejstvo, da sindikat Sifarm, ki deluje v okviru KSS PERGAM, dosledno izpolnjuje svoje najpomembnejše poslanstvo sindikata, ki je prizadevanje za ohranitev in izboljšanje položaja farmacevtov, zaposlenih v lekarnah. Zavzemanje za ustrezne pogoje dela ter spoštovanje predpisov delovne zakonodaje ter kolektivne pogodbe so v jedru našega delovanja.
Pritiski, zlorabe, šikaniranje in nezakonita dejanja nimajo prostora v našem delovnem okolju in ne morejo biti orodje za nekaznovano obračunavanje s člani sindikata in sindikalnimi zaupniki. Naloga sindikata je, da take situacije pomaga reševati in da stopi v bran zaposlenim. Sindikati sicer že dlje časa opozarjamo in pričakujemo tudi ustrezne spremembe Zakona o delovnih razmerjih, ki bodo delavske predstavnike dodatno zaščitile pred neutemeljenimi postopki delodajalcev zoper njih.
Naš kolega, sindikalni zaupnik je vodil Sindikat farmacevtov Slovenije v Dolenjskih lekarnah od leta 2017 in bil leta 2019 tudi izvoljen v svet omenjenega zavoda. Kot predstavnik zaposlenih je redno opozarjal na nekatere nejasnosti, nelogičnosti in pomanjkljivosti ter terjal odgovore na vprašanja, ki bi le-te odpravili.
Kolega je prejel izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi in s tem čez noč ostal brez zaposlitve in brez nadomestila dohodka. Takratna direktorica Mira Abazović je zoper kolega na policijo podala prijavo na sum storitve kaznivega dejanja malomarnega opravljanja lekarniške dejavnosti in v prijavi navedla ugotovitve notranjega nadzora, ki ga dejansko nikoli ni bilo. Prijavila ga je tudi Lekarniški zbornici Slovenije (LZS). In to kljub opozorilu vodstvu zavoda s strani sindikata, da so njeni očitki popolnoma neutemeljeni in da je njeno ravnanje nezakonito. Razlog za odpoved je bil konstrukt, temelječ na nedolžni in nenamerni pomoti sindikalnega zaupnika, ki je izdal napačno zdravilo. Do takih pomot prihaja v vseh delovnih kolektivih, zlasti če so okoliščine take kot v konkretnem primeru, ko sistem kontrole ni omogočal ustreznega preverjanja izdajanja zdravil in ko je delavec pri svojem delu dalj časa preobremenjen.
LZS je prijavo preučila in ugotovila, da v konkretnem primeru ni šlo za strokovno napako oziroma za napako, ki bi utemeljevala izrek disciplinskega ukrepa. Policija je prijavo predala državnemu tožilstvu, vendar je bil postopek potem ustavljen, saj je sodišče ugotovilo, da sploh niso izpolnjeni znaki kaznivega dejanja.
V delovnem sporu je Vrhovno sodišče ugotovilo, da je naš kolega v osmih letih samo enkrat izdal napačno zdravilo, postavilo pa je tudi določene kriterije, ki bodo za morebitne bodoče podobne primere uporabljivi pri presoji, ali naj sodišče kljub ugotovljeni nezakonitosti odpovedi razveže pogodbo o zaposlitvi (češ da med delavcem in delodajalcem ni več zaupanja) ali naj zapove delodajalcu, da pozove delavca nazaj na delo, kot je to storilo v konkretnem primeru.
Naš kolega sicer ni edini zaposleni, ki je bil v omenjenem zavodu s strani direktorice deležen pritiskov, saj so jim bili izpostavljeni tudi nekateri zaposleni, ki so bili v sodnem postopku zaslišani kot priče. Dve članici sindikata, ki sta kolegu stopili v bran, sta s strani direktorice prejeli opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga.
V sindikatu smo prepričani, da je direktorica zlorabila pomoto, ki se je sindikalnemu zaupniku primerila pri delu, za obračun z njim zaradi njegovega delovanja v vlogi delavskega predstavnika.
Naš kolega je s pomočjo odvetnikov KSS PERGAM dosegel zadoščenje tako na LZS, tožilstvu kot v delovnem sporu, ki se je končal na Vrhovnem sodišču, nihče pa žal ne bo mogel povrniti izgubljenega časa, strahu, občutka negotovosti in ekonomske ogroženosti, ki jih je v tem času doživljal.
Posledica ugotovitve nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi je, da je bil zavod Dolenjske lekarne sindikalnemu zaupniku dolžan plačati plače in regrese za letni dopust za celotno obdobje od trenutka nezakonitega prenehanja delovnega razmerja do konca postopka ter stroške celotnega postopka (zgolj stroški odvetnika, ki ga je zastopal, so znašali 4.000 EUR, k temu pa je treba prišteti še stroške odvetnika Dolenjskih lekarn).
Ali bo za nezakonito dejanje in oškodovanje zavoda kdo odgovarjal, ni popolnoma jasno. Najbrž zato, ker gre za javna sredstva, in ne za sredstva, ki bi jih iz svojega žepa morala poravnati prejšnja direktorica Mira Abazović, torej zanjo tako nezakonito ravnanje nima nikakršnih posledic.
V sindikatu smo prepričani, da vodstvenim delavcem, ki ugotovljeno nezakonito odpuščajo zaposlene, zlasti delavske predstavnike, in izvajajo pritiske na zaposlene, ne bi smelo biti dopuščeno še naprej opravljati vodstvenih nalog. Še zlasti to velja za vodstvene delavce v javnem sektorju, ki bi morali biti z vidika spoštovanja zakonodaje zgled drugim delodajalcem.
Zgodba našega kolega je zgodba o doseženi pravici, zadoščenju in izjemni vlogi sindikata pri zaščiti pravic zaposlenih. Za prihodnost si pa želimo, da bi bilo takšnih zgodb čim manj!
Aljaž Sočan
Predsednik
Ljubljana, 16.12. 2022








