Sodba Vrhovnega sodišča RS

December 16, 2022

Pozdravljeni kolegice in kolegi,

 

povod za današnji prispevek je nedavna sodba Vrhovnega sodišča RS v skoraj tri leta trajajočem sodnem postopku, ki se nanaša na nezakonito odpoved pogodbe o zaposlitvi, ki jo je s strani svojega delodajalca (Dolenjske lekarne Novo mesto, p.o.) prejel naš kolega, sicer tudi naš sindikalni zaupnik ter predstavnik delavcev v svetu zavoda. V sodnem postopku sta tako prvo kot tudi drugostopenjsko sodišče pritrdili našim trditvam o nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi, Vrhovno sodišče pa je soglasno pritrdilo tudi našemu zahtevku, da mora delodajalec kolega zaposliti nazaj. Pomembna okoliščina te sodbe je tako dejstvo, da se je naš kolega po skoraj treh letih lahko vrnil na svoje staro delovno mesto.

 

Ta sodba, ki je pomembna za vse zaposlene, še dodatno utrjuje dejstvo, da sindikat Sifarm, ki deluje v okviru KSS PERGAM, dosledno izpolnjuje svoje najpomembnejše poslanstvo sindikata, ki je prizadevanje za ohranitev in izboljšanje položaja farmacevtov, zaposlenih v lekarnah. Zavzemanje za ustrezne pogoje dela ter spoštovanje predpisov delovne zakonodaje ter kolektivne pogodbe so v jedru našega delovanja.

 

Pritiski, zlorabe, šikaniranje in nezakonita dejanja nimajo prostora v našem delovnem okolju in ne morejo biti orodje za nekaznovano obračunavanje s člani sindikata in sindikalnimi zaupniki. Naloga sindikata je, da take situacije pomaga reševati in da stopi v bran zaposlenim. Sindikati sicer že dlje časa opozarjamo in pričakujemo tudi ustrezne spremembe Zakona o delovnih razmerjih, ki bodo delavske predstavnike dodatno zaščitile pred neutemeljenimi postopki delodajalcev zoper njih.

 

Naš kolega, sindikalni zaupnik je vodil Sindikat farmacevtov Slovenije v Dolenjskih lekarnah od leta 2017 in bil leta 2019 tudi izvoljen v svet omenjenega zavoda. Kot predstavnik zaposlenih je redno opozarjal na nekatere nejasnosti, nelogičnosti in pomanjkljivosti ter terjal odgovore na vprašanja, ki bi le-te odpravili.

 

Kolega je prejel izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi in s tem čez noč ostal brez zaposlitve in brez nadomestila dohodka. Takratna direktorica Mira Abazović je zoper kolega na policijo podala prijavo na sum storitve kaznivega dejanja malomarnega opravljanja lekarniške dejavnosti in v prijavi navedla ugotovitve notranjega nadzora, ki ga dejansko nikoli ni bilo. Prijavila ga je tudi Lekarniški zbornici Slovenije (LZS). In to kljub opozorilu vodstvu zavoda s strani sindikata, da so njeni očitki popolnoma neutemeljeni in da je njeno ravnanje nezakonito. Razlog za odpoved je bil konstrukt, temelječ na nedolžni in nenamerni pomoti sindikalnega zaupnika, ki je izdal napačno zdravilo. Do takih pomot prihaja v vseh delovnih kolektivih, zlasti če so okoliščine take kot v konkretnem primeru, ko sistem kontrole ni omogočal ustreznega preverjanja izdajanja zdravil in ko je delavec pri svojem delu dalj časa preobremenjen.

 

LZS je prijavo preučila in ugotovila, da v konkretnem primeru ni šlo za strokovno napako oziroma za napako, ki bi utemeljevala izrek disciplinskega ukrepa. Policija je prijavo predala državnemu tožilstvu, vendar je bil postopek potem ustavljen, saj je sodišče ugotovilo, da sploh niso izpolnjeni znaki kaznivega dejanja.


V delovnem sporu je Vrhovno sodišče ugotovilo, da je naš kolega v osmih letih samo enkrat izdal napačno zdravilo, postavilo pa je tudi določene kriterije, ki bodo za morebitne bodoče podobne primere uporabljivi pri presoji, ali naj sodišče kljub ugotovljeni nezakonitosti odpovedi razveže pogodbo o zaposlitvi (češ da med delavcem in delodajalcem ni več zaupanja) ali naj zapove delodajalcu, da pozove delavca nazaj na delo, kot je to storilo v konkretnem primeru.

 

Naš kolega sicer ni edini zaposleni, ki je bil v omenjenem zavodu s strani direktorice deležen pritiskov, saj so jim bili izpostavljeni tudi nekateri zaposleni, ki so bili v sodnem postopku zaslišani kot priče. Dve članici sindikata, ki sta kolegu stopili v bran, sta s strani direktorice prejeli opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga.

 

V sindikatu smo prepričani, da je direktorica zlorabila pomoto, ki se je sindikalnemu zaupniku primerila pri delu, za obračun z njim zaradi njegovega delovanja v vlogi delavskega predstavnika.

 

Naš kolega je s pomočjo odvetnikov KSS PERGAM dosegel zadoščenje tako na LZS, tožilstvu kot v delovnem sporu, ki se je končal na Vrhovnem sodišču, nihče pa žal ne bo mogel povrniti izgubljenega časa, strahu, občutka negotovosti in ekonomske ogroženosti, ki jih je v tem času doživljal.

 

Posledica ugotovitve nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi je, da je bil zavod Dolenjske lekarne sindikalnemu zaupniku dolžan plačati plače in regrese za letni dopust za celotno obdobje od trenutka nezakonitega prenehanja delovnega razmerja do konca postopka ter stroške celotnega postopka (zgolj stroški odvetnika, ki ga je zastopal, so znašali 4.000 EUR, k temu pa je treba prišteti še stroške odvetnika Dolenjskih lekarn).

 

Ali bo za nezakonito dejanje in oškodovanje zavoda kdo odgovarjal, ni popolnoma jasno. Najbrž zato, ker gre za javna sredstva, in ne za sredstva, ki bi jih iz svojega žepa morala poravnati prejšnja direktorica Mira Abazović, torej zanjo tako nezakonito ravnanje nima nikakršnih posledic.

 

V sindikatu smo prepričani, da vodstvenim delavcem, ki ugotovljeno nezakonito odpuščajo zaposlene, zlasti delavske predstavnike, in izvajajo pritiske na zaposlene, ne bi smelo biti dopuščeno še naprej opravljati vodstvenih nalog. Še zlasti to velja za vodstvene delavce v javnem sektorju, ki bi morali biti z vidika spoštovanja zakonodaje zgled drugim delodajalcem.

 

Zgodba našega kolega je zgodba o doseženi pravici, zadoščenju in izjemni vlogi sindikata pri zaščiti pravic zaposlenih. Za prihodnost si pa želimo, da bi bilo takšnih zgodb čim manj!

 

Aljaž Sočan

Predsednik

 

Ljubljana, 16.12. 2022

By Nina Šterbenc April 4, 2025
Vlada, sindikati in delodajalci so po dolgotrajnih pogajanjih prišli do kompromisa in uskladili svoja stališča glede pokojninske reforme. V nadaljevanju so navedene nekatere ključne spremembe. Upokojitveni pogoji: pri obeh upokojitvenih pogojih (60/40 in 65/15) se pogoj starosti povišuje za 2 leti, s prehodnimi obdobji, ki pričnejo teči 2028 in se iztečejo 2035, spreminjajo se +3 mesece na leto; Zniževanje starosti: ohranijo se vse tri opcije (otroci, vojska, zgodnje delo), zgodnje delo se spreminja iz dela pred 18 leti na delo pred 20 leti; Otroci ostanejo alternativna pravica: upravičenka lahko namesto zniževanja starosti izbere višji odmerni odstotek; enaka alternativna pravica bo po novem veljala tudi za obvezno služenje vojaškega roka; Predčasna upokojitev (upokojitev z malusi) se leta 2035 ukine; Odmera starostne pokojnine: obdobje zajemanja osnov se podaljšuje iz 24 najboljših ZAPOREDNIH let na 40 (najboljših – za osebe z dobo nad 40) let iz katerih se izloči katerihkoli najslabših 5; to se kompenzira z odmernim odstotkom 70% namesto današnjih 63,5%, kar po izračunih IER prinaša v povprečju višje pokojnine; Iz obdobja za odmero so poleg 5 najslabših let izvzeta tudi tipična slaba obdobja: čas prejemanja nadomestil na zavodu za zaposlovanje; čas prejemanja starševskih nadomestil, dolgotrajne bolniške, študentsko in dijaško delo; Bonusi za podaljševanje delovne aktivnosti: ostanejo enaki kot sedaj; DODATNO se prizna bonusni odmerni odstotek (3%/leto) osebam, ki dopolnijo 40 let dobe, čeprav še ne izpolnjujejo pogojev za upokojitev. Za obstoječe upokojence, ki niso bili deležni višje odmere prve pokojnine (in tudi za druge), se v zakonu poleg obstoječega letnega dodatka, določi zimski dodatek, ta znaša v začetku 150 EUR za vse upokojence, v obdobju do 2030 se poveča na 250 EUR/upokojenca; Družinske in vdovske pokojnine se dvigujejo, dvigujejo se tudi nekatera invalidska nadomestila; Invalidi: dosegli smo, da bodo ohranili status; Uvaja se možnost administrativne upokojitve za dolgotrajno brezposelne invalide pri 62 letih; Nismo uspeli doseči soglasja za prerazporeditev prispevkov delavcev in delodajalcev -prispevki ostajajo, kot so trenutno veljavni, to je bil pogoj delodajalcev za soglasje k reformi. Kaj pa vi mislite o vsem tem? Dobro/slabo. Dejstvo je, da bomo morali delati dlje in mogoče bomo na koncu imeli višje pokojnine. To preračunavanje z odbitki, pribitki, izjemami, se zdi zelo komplicirano. Seveda pa lahko upamo, da bo to umetna inteligenca, s super računalniki znala. Vsi vpleteni v pogajanja zagotavljajo, da je ta sistem dokazal, da je robusten in da bodo vsi, tudi tisti, ki šele začenjajo svojo poklicno pot, pokojnino dobili. Kaj pa lahko še sami naredimo za bolj udobno starost?
By Nina Šterbenc March 7, 2025
Spoštovane članice in člani sindikata SIFARM! Šli so meseci okrog, sklenjen je narave krog. Naj se v novem letu vam izpolnijo vse sanje … In če morda ste pozabili nanje , ne obupajte in se vrnite vanje. Tudi sindikat SIFARM ne bo pozabil na naše sanje. Zato se bomo še naprej trudili za boljši jutri. Želimo vam mirne praznike in vse dobro v novem letu 2025!
December 23, 2024
Spoštovane članice in člani sindikata SIFARM! Šli so meseci okrog, sklenjen je narave krog. Naj se v novem letu vam izpolnijo vse sanje … In če morda ste pozabili nanje , ne obupajte in se vrnite vanje. Tudi sindikat SIFARM ne bo pozabil na naše sanje. Zato se bomo še naprej trudili za boljši jutri. Želimo vam mirne praznike in vse dobro v novem letu 2025!
November 20, 2024
Pozdravljene članice in člani sindikata SIFARM Za nami so meseci zahtevnih pogajanj z Vlado Republike Slovenije o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju. Od našega zadnjega aneksa h kolektivni pogodbi, s katerim smo dosegli delno odpravo nesorazmerij (praviloma za 3 plačne razrede), minevata skoraj dve leti. V tem času smo z vlado uspeli dogovoriti kar nekaj stvari, vendar pa smo se na koncu odločili, da ne podpišemo aneksa , saj vladna stran ni upoštevala naših minimalnih zahtev. SIFARM je na pogajanjih zahteval: Dvig plačnih razredov praviloma za 2 razreda (torej +5 glede na leto 2018) je bil vladni predlog, vendar smo v SIFARM-u želeli odpraviti določena nesorazmerja med našimi delovnimi mesti, na kar vlada ni pristala. Sprejem standardov in normativov je za delo in razvoj naše dejavnosti izredno pomemben. Kljub temu, da so dokumenti že nekaj časa v celoti pripravljeni, jih vlada ne želi sprejeti. Zmanjšanje števila delovnih mest za farmacevte, žal se vlada s tem v večjem delu ni strinjala. Uvedbo naziva ''višji'' pri specialistu farmacevtu, na kar je vlada pristala, vendar ponovno ne v višini in razmerju, ki smo ga predlagali. Uvedba PPD-jev (posebni pogoji dela) analogno kot je to urejeno pri zdravnikih, tudi za farmacevte, žal se vlada s tem ni strinjala, bodo pa PPD-ji ena izmed tem pogajanj v letu 2025. V sindikatu SIFARM se zavedamo, da nova kolektivna pogodba ni v celoti slaba in bo prinesla nekaj izboljšav tudi za farmacevte. Skoraj vsa delovna mesta bodo ovrednotena dva plačna razreda višje. Obeta se nam, da bo v prihodnosti financiranje specializacij v lekarniški dejavnosti urejeno enako kot je pri zdravnikih. Financirane bodo s strani države in zato lažje dostopne za večje število farmacevtov. V pogajanjih smo dosegli, da bodo pogoji za zasedbo delovnega mesta višji farmacevt »razrahljani«, zato upamo, da bo v prihodnosti več farmacevtov v javnih lekarniških zavodih zasedlo to delovno mesto. In ne nazadnje, že več kot 6 let čakamo na sprejem Pravilnika o specialnih znanjih. Dosegli smo zavezo vlade, da bo le ta drugo leto zares sprejet. Zato na nek način pozdravljamo nov plačni sistem in novosti v kolektivni pogodbi, ne moremo pa dovoliti, da se nas obravnava kot 3. razredne deležnike v stebru zdravstva in se nas javno naslavlja s »prodajalci«. Zato kolektivne pogodbe nismo podpisali . Razmere v lekarnah se drastično poslabšujejo, od pomanjkanja kadra do vedno večjih administrativnih zahtev in delovnih obremenitev. Zato v sindikatu SIFARM zahtevamo boljše pogoje in boljše razmere zase in za bodoče farmacevte, ki bodo v lekarniški dejavnosti videli svoje poslanstvo in izziv za delo. Vsi skupaj pa moramo razmisliti, kaj smo pripravljeni storiti za svojo boljšo prihodnost in boljšo prihodnost lekarn. Glavni odbor sindikata SIFARM V Ljubljani 18.11.2024
September 18, 2024
Predstavitev poklica
September 16, 2024
Spoštovane članice in člani Sindikata farmacevtov Slovenije, vljudno vabljeni na DAN SIFARM-a 2024 . Srečanje bo potekalo v četrtek, 10. oktobra 2024 , s pričetkom ob 17.00 uri , v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana Mons , Pot za Brdom 4, 1000 Ljubljana. Program srečanja: 17.00 - 17.15 Pozdrav predsednika SIFARM 17.15 - 18.00 Financiranje lekarniške dejavnost, mag. Dean Šušmelj, univ. dipl. ekon. 18.00 - 18.15 Razprava 18.15 - 19.00 Financiranje družinskega proračuna, Matjaž Štamulak, univ .dipl. fil. 19.00 - 19.15 Razprava Lekarniška zbornica Slovenije je programu srečanja dodelila 2 licenčni točki. predsednik SIFARM dr. Aljaž Sočan, mag. farm.
By Nina Šterbenc June 19, 2024
Napredovanje farmacevta v današnjem sistemu nagrajevanja javnih uslužbencev je možno na dva načina. Horizontalno napredovanje Gre za napredovanje v višji plačni razred na istem delovnem mestu. Javni uslužbenec napreduje vsaka tri leta za en ali dva plačna razreda, odvisno od tega, koliko točk je z letnimi ocenami zbral. Napredovalno obdobje je čas od zadnjega napredovanja, v katerem je javni uslužbenec dosegel tri ocene, na podlagi katerih izpolnjuje pogoje za napredovanje. Ocene: Ocena ''odlično'' pomeni opravljeno delo visoko nad pričakovanji, ocena ''zelo dobro'' pomeni opravljeno delo nad pričakovanji, ocena ''dobro'' pomeni opravljeno delo v skladu s pričakovanji, ocena ''zadovoljivo'' pomeni opravljeno delo delno pod pričakovanji, ocena ''nezadovoljivo'' pa pomeni opravljeno delo v celoti pod pričakovanji. Ocena ''odlično'' se točkuje s 5 točkami, ocena ''zelo dobro'' s 4 točkami, ocena ''dobro'' s 3 točkami in ocena ''zadovoljivo'' z 2 točkama. Ocena ''nezadovoljivo'' se ne točkuje. Ocenjevanje: Postopek ocenjevanja se izvede vsako leto najkasneje do 15. marca. Ocenijo se javni uslužbenci, ki so v prejšnjem koledarskem letu opravljali delo najmanj šest mesecev, pa tudi tisti, ki so zaradi napotitve s strani delodajalca odsotni več kot šest mesecev ali so odsotni več kot šest mesecev zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva (porodniški dopust). Pritožba: Javni uslužbenec, ki ni bil ocenjen oziroma se z oceno ne strinja, lahko v osmih delovnih dneh od poteka roka za ocenitev oziroma od seznanitve z oceno zahteva, da se ga oceni oziroma lahko zahteva preizkus ocene pred komisijo. Odločitev komisije je dokončna, zoper nje je dovoljeno sodno varstvo. Vsote točk, potrebne za napredovanje: Za en plačni razred napreduje javni uslužbenec, ki v napredovalnem obdobju doseže: · ob prvem in drugem napredovanju najmanj 11 točk, · ob tretjem in četrtem najmanj 12 točk, · ob petem najmanj 13 točk, · ob nadaljnjih napredovanjih najmanj 14 točk. Za dva plačna razreda napreduje javni uslužbenec, ki v napredovalnem obdobju doseže: · ob prvem napredovanju najmanj 14 točk, · ob nadaljnjih napredovanjih pa 15 točk. Za en plačni razred napreduje javni uslužbenec, če je v času od zadnjega napredovanja oziroma prve zaposlitve preteklo najmanj šest let in je v tem obdobju dosegel povprečno oceno najmanj dobro. Postopek preverjanja izpolnjevanja pogojev za napredovanje se izvede vsako leto do 15. novembra, obvestilo in pisni predlog aneksa k pogodbi o zaposlitvi pa morata biti javnemu uslužbencu izročena najkasneje 30. novembra. Datum napredovanja: Javni uslužbenec napreduje in pridobi pravico do plače na osnovi plačnega razreda, pridobljenega z napredovanjem, s 1. decembrom v letu, ko izpolni pogoje za napredovanje. Karierno napredovanje Gre za napredovanje na višje ovrednoteno delovno mesto: npr. z delovnega mesta ''farmacevt II'' na delovno mesto ''farmacevt I'', ali pa z delovnega mesta ''farmacevt I'' na delovno mesto ''vodja''. Tu ne gre za pravico javnega uslužbenca do zasedbe višje ovrednotenega delovnega mesta, ampak le za pravico, da kandidira na objavljeno prosto delovno mesto, ko se pri delodajalcu pojavi takšna potreba, delodajalec pa se potem odloči, s kom izmed prijavljenih kandidatov, ki izpolnjujejo pogoje za zasedbo, bo sklenil pogodbo o zaposlitvi. Sindikat SIFARM
By Nina Šterbenc April 26, 2024
Spoštovane članice in člani sindikata SIFARM!  Pred nami je praznik dela, 1. maj. Njegovi začetki segajo v leto 1886, ko so se v Chicagu organizirale množice izkoriščanih delavcev in pričele splošno stavko. Po krvavih dogodkih, ki so sledili, so leta 1889 na mednarodnem kongresu socialističnih in delavskih strank v Parizu sprejeli odločitev, da se 1. maj razglasi za mednarodni praznik dela, ki bo posvečen spominu na Haymarketov incident. Prvi maj se praznuje v večini držav po svetu in ima pomembno simboliko za delavce in delavke, ter delavska gibanja. Predstavlja simbol boja za boljše delovne pogoje in pravice, za pravičnejšo delitev moči med delavci in kapitalom. Simbolizira vrednote enakosti, solidarnosti in pravičnosti. Delavski praznik, je tudi primeren čas za povabilo sodelavcem, ki še niso člani sindikata SIFARM, da okrepijo naše vrste, za izboljšanje lastnega položaja in položaja celotnega lekarništva v Sloveniji. Moč sindikata je odvisna tudi od številčnosti članstva in ob dogajanjih v zadnjih letih, bo od moči in vloge sindikata v veliki meri odvisna prihodnost farmacevtk in farmacevtov. Ob prostem dnevu, zastavah, budnicah, izletih in piknikih ne pozabimo, da nobena pravica ni samoumevna. Pridobljene pravice so bile težko prigarane in tudi dandanes se je potrebno zanje znova in znova bojevati. Povezani lahko dosežemo več. Živel 1.maj!
By Nina Šterbenc April 19, 2024
Iz informacij, ki prihajajo s terena, člani opažate pomankanje kadra v lekarnah. Zavodi objavljajo razpise za nova delovna mesta, ampak dokaj neuspešno. Farmacevti odhajajo iz lekarn in se raje zaposlujejo izven naše dejavnosti. Novih mladih kolegov, ki bi nadomestili izpad kadra, pa ni oz. se kmalu, ko spoznajo intenzivnost dela v lekarni, raje zaposlijo na drugih področjih. Če temu dodamo še upokojevanje generacije, ki ji bomo priča v prihodnosti, je projekcija stanja kadra samo še težja. Že sedaj so mnogi zavodi prisiljeni skrajševati odpiralne čase lekarn, nekatere se celo zapirajo, ker ni dovolj kadra, ki bi opravljal delo. Zato vas člane pozivamo, da pomagate našim zavodom in delite spodnji oglas med kolege, sodelavce, znance, da se bo več mladih odločilo za delo v lekarnah. FARMACEVT M/Ž V javnem lekarniškem zavodu Placebo nujno zaposlimo farmacevta (m/ž). V kolikor poznate magistra farmacije, ki ima opravljen strokovni izpit, vas vabimo, da ga prijavite in nam pošljete kontaktne podatke. Farmacevtov v Sloveniji drastično primanjkuje, zato vas bomo ob uspešni prijavi bogato nagradili. Sprejmite izziv in dovolite, da bo vaš prijatelj srečen z nami. Delo bo zajemalo: Izdajanje zdravil, medicinskih pripomočkov izdelkov za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja, kemikalij ipd. v okolju, kjer bo dnevno dokazoval svojo psihično stabilnost ob nenehni poplavi pacientov z recepti in strankami, ki bodo v vrstah čakali pred njim in se pritoževali nad počasnostjo. Naj bo pripravljen na najhuje – časa za pavzo, tudi za WC, v času prehladov in virusov NI! Smo družinam neprijazni, saj bo delal vikende, dežurstva, nadomeščanja, deljen delovni čas … Kljub zahtevani strokovni izobrazbi ga bomo raje obremenili z administrativnim delom, vnašanjem in beleženjem avtentičnosti, prodajo zobnih ščetk in izbiranjem medicinskih pripomočkov. Pri delu naj bo vedno 100% natančen, če se mu pripeti napaka, ga bomo kot Zavod kazensko preganjali, borili se bomo na sodišču, da mu zagrenimo življenje – primeri poznani. … Nagrajevanje: Za svoje strokovno, odgovorno delo bo kot začetnik nagrajen s plačo, kot jo ima študent v baru. Pozabi naj na visoke plače, kot jih imajo zdravniki. Preverjal bo njihove recepte, popravljal njihove napake, a o njihovih plačah lahko le sanja, saj občine zdravstvenim domovom ne jemljejo dobička, tako kot lekarnam. Pozor, ob vsakem napredovanju se mu bo delež plače s trga zmanjšal. Vreča je namreč ena, a pol vreče pobere občina. To pomeni, da žal ne bo ravno napredoval. Že od covida-19 zdravniki na primarnem nivoju dobijo dodatek za preobremenjenost, on pa kot farmacevt, ki vse te recepte, ki jih preobremenjeni zdravnik napiše, pregleda, popravi, pripravi, vnese, izda in svetuje - njemu pa žal ne pripada dodatek za preobremenjenost. Kljub trudu sindikata SIFARM, da bi uveljavili nova delovna mesta, ki bi omogočila boljši položaj farmacevtov in ustrezno nagrajevanje, se bomo borili proti temu, saj ne bomo dovolili, da bi farmacevt imel višje plače kot menedžer! Prijave prosim pošljite na naš e-naslov zavod@placebo.si . Med prijavljenimi kandidati bomo izbrali tiste, ki so pripravljeni vsako leto delati več, izdati še več receptov, naročilnic, testov … za isto ali nižjo plačo. Za standarde in normative ne bo poskrbljeno. Zavod Placebo.
March 14, 2024
Kaj smo v preteklem letu v SIFARM-u naredili in dosegli za naš boljši danes? Z Vlado RS smo podpisali tri dogovore. Prvi in drugi dogovor sta bila delno posledica zrušitve plačnih sorazmerij, do česar je prišlo z dogovorom v zdravstvu in socialnem varstvu novembra 2021 ( https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2021-01-3592/dogovor-o-nujnih-ukrepih-na-podrocju-plac-v-dejavnosti-zdravstva-in-socialnega-varstva-in-nadaljevanju-pogajanj?h=dogovor ). Prvi dogovor je bil na ravni celotnega javnega sektorja sklenjen oktobra 2022. Prinesel je delno odpravo plačnih nesorazmerij, in sicer so vsa delovna mesta s 1. 4. 2023 pridobila 1 plačni razred, razen tistih, ki so bila deležna dviga v zdravstvu in socialnem varstvu leta 2021. Dodatno so se dvignile vrednosti vseh plačnih razredov za 4,5 %. Odpravljen je bil plačni strop (57. plačni razred). Dvignil se je regres za prehrano; s slabih 5,00 EUR na 6,15 EUR. Vlada pa se je zavezala, da v roku enega meseca prične pogajanja za nov plačni sistem in za dokončno odpravo plačnih nesorazmerij, kar naj bi bilo zaključeno do 30. 6. 2023 ( https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2022-01-3304/dogovor-o-ukrepih-na-podrocju-plac-in-drugih-stroskov-dela-v-javnem-sektorju-za-leti-2022-in-2023?h=dogovor ). Drugi dogovor je bil sklenjen v stebru zdravstva in socialnega varstva tik pred koncem leta 2022, in sicer v obliki stavkovnega sporazuma na podlagi stavke, ki je potekala februarja 2022. S tem dogovorom so bili doseženi višji dvigi delovnih mest, kot so bili doseženi s krovnim dogovorom iz oktobra 2022, in sicer je bila večina delovnih mest v skupinah E in F deležnih dviga za 3 PR, delno s 1. 1. 2023, delno pa s 1. 4. 2023. Vlada se je zavezala, da bodo do 1. 4. 2023 sprejeti preostali standardi in normativi. V kolektivni pogodbi je bila črtana določba, da jih mora potrditi zdravstveni svet. Vlada se je dodatno zavezala, da bo Ministrstvo za zdravje do 31. 1. 2023 sprejelo Pravilnik o specialnih znanjih s področja lekarniške dejavnosti. Ker se plačni razredi delovnih mest v skupini J niso mogli dodatno dvigniti (za več kot 1 plačni razred), se je vlada zavezala sprejeti poseben vladni projekt, ki bo omogočal plačilo povečanega obsega dela za zaposlene v skupini J ( https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2022-01-4237/sporazum-o-razresevanju-stavkovnih-zahtev-in-o-realizaciji-dogovora-o-nujnih-ukrepih-na-podrocju-plac-v-dejavnosti-zdravstva-in-socialnega-varstva-in-nadaljevanju-pogajanj?h=dogovor ). Tretji dogovor je bil sklenjen januarja 2024. Prinaša dvig vrednosti plačnih razredov s 1. 6. 2024 za 80 % inflacije iz leta 2023 (znašala je 4,2 %). Regres za letni dopust za leto 2024 se bo izplačal ob izplačilu plače za februar 2024. Premaknil se je datum začetka izvajanja prenove plačnega sistema in odprave nesorazmerij v osnovnih plačah, in sicer s 1. 1. 2024 na datum, ki bo skupaj s sindikati dogovorjen v okviru usklajevanja novega zakona in pogajanj o odpravi plačnih nesorazmerij ( https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2024-01-0302/dogovor-o-uskladitvi-vrednosti-placnih-razredov-placne-lestvice-in-datumu-izplacila-regresa-za-letni-dopust-v-letu-2024?h=dogovor ). Vaš SIFARM
More Posts